FC Barcelona, la un pas de eliminarea din Liga Campionilor

FC Barcelona este la un singur pas de eliminarea din Liga Campionilor la fotbal, după ce a terminat la egalitate cu Benfica Lisabona, 0-0, marţi seara, pe teren propriu, în penultima etapă a grupelor.

În ciuda unui meci foarte bun făcut de catalani, în care au avut şi o bară, prin austriacul Yusuf Demir (’43), Barca riscă să părăsească Liga Campionilor după faza grupelor, ţinând cont de meciurile din ultima etapă, notează Agerpres.

Echipa lui Xavi, care ocupă locul secund, cu un avans de două puncte faţă de Benfica, va juca în ultima etapă în deplasare cu Bayern Munchen, în timp ce Benfica va evolua casă cu Dinamo Kiev, formaţia antrenată de Mircea Lucescu fiind condamnată la ultimul loc.

Chelsea, deţinătoarea trofeului, şi-a parafat calificarea în optimi printr-o victorie cu 4-0 în faţa lui Juventus. Aceasta a fost cea mai drastică înfrângere suferită de ”Bătrâna Doamnă” în Champions League.

Un meci spectaculos a avut loc la Berna, unde Young Boys şi Atalanta au terminat la egalitate, 3-3. Oaspeţii au deschis scorul prin Duvan Zapata (’10), dar la pauză scorul a fost egal, după ce Jordan Siebatcheu (’39) a punctat pentru campioana Elveţiei. Atalanta a trecut din nou în avantaj, graţie golului reuşit de Jose Luis Palomino (’51), însă finalul a fost unul foarte încins, cu trei goluri în mai puţin de zece minute. Young Boys a reuşit să întoarcă scorul prin golurile înscrise de Vincent Sierro (’80) şi Silvan Hefti (’84), dar columbianul Luis Muriel (’88) a adus un punct echipei pregătite de Gasperini.

O situaţie inedită se prezintă în Grupa G, unde toate cele patru echipe au şanse de calificare în optimi. Sevilla a dispus cu 2-0 de Wolfsburg, în timp ce Lille a trecut la limită de RB Salzburg.