FC Barcelona a fost eliminată din Liga Campionilor

Surpriză imensă în fotbalul european – FC Barcelona a fost eliminată încă din sferturile Champions League.

Catalanii au pierdut cu 0-3 meciul cu AS Roma din deplasare, după ce câștigaseră în tur pe “Camp Nou” cu 4-1, iar italienii merg în semifinale datorită golului marcat în deplasare.

Pe “Stadio Olimpico“, golurile au fost marcate de Dzeko în minutul 6, De Rossi în minutul 58 și Manolas în minutul 82.

AS Roma a dominat inclusiv la posesia balonului, Lionel Messi nu a realizat nimic notabil, iar Barca nu a putut marca, deși a terminat meciul inclusiv cu fundașul Gerard Pique în ofensivă.

În penultima fază a Ligii Campionilor merge și FC Liverpool, care a învins-o și în retur cu 2-1 pe Manchester City, după ce s-a impus și acasă cu 3-0. Gazdele au deschis scorul din minutul 2 prin Gabriel Jesus, dar “cormoranii” au revenit după pauză cu reușitele lui Salah și Firmino.