Eva Tofalvi a ajuns a 21-a la biatlon 15 km la Soci

Romania a obtinut vineri cel mai bun rezultat de pana acum la Jocurile Olimpice de Iarna de la Soci. Biatlonista Eva Tofalvi a terminat pe locul al 21-lea proba de 15 kilometri individual – cu timpul 47 de miunute, 30 de secunde si 8 zecimi la peste 4 minute de castigatoarea si medaliata cu aur a probei – Daria Domraceva din Belarus. Aceiasi sportiva a mai cucerit titlul olimpic si la urmarire iar vineri a fost urmata de o elvetianca si o conationala din Belarus.

Paul Constantin Pepene s-a clasat pe locul al 62-lea in proba de schi fond, 15 kilometri clasic, tot la Soci.

Elvetianul Dario Cologna a cucerit medalia de aur si a obtinut astfel al 2-lea titlu olimpic la editia din Rusia, iar podiumul a fost completat de 2 reprezentanti ai Suediei.

Succes pentru Elvetia si in finala Supercombinatei Alpine – unde Sandro Viletta i-a devansat pe croatul Ivica Kostelici si italianul Christof Innerhofer. Reprezentantul Romaniei din aceasta proba – Ioan Valeriu Achiriloaie a abandonat.