EURO 2020: Italia, în sferturi

Naționala de fotbal a Italiei s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală ale EURO 2020, după ce a învins selecționata Austriei cu scorul de 2-1 (0-0, 0-0), într-un meci care a avut nevoie de prelungiri, sâmbătă seara, la Londra, în optimi.

Squadra Azzurra a câştigat prin golurile marcate de Federico Chiesa (’95) şi Matteo Pessina (‘105), însă a “tremurat” pentru calificare după golul lui Sasa Kalajdzic (‘114).

Replica Austriei pe teren a fost una remarcabilă, cu mult peste ceea ce a arătat în meciurile de la Bucureşti şi Amsterdam (din grupă).

Meciul de pe Wembley a fost primul pentru Austria în fazele eliminatorii la EURO, precedentul turneu major la care a ajuns într-o astfel de fază fiind Cupa Mondială din 1954.

Italia, a doua echipe calificată în sferturi, după Danemarca (4-0 cu Ţara Galilor), va juca în faza următoare contra câştigătoarei dintre Belgia şi Portugalia, pe 2 iulie, la Munchen.