Confidenţialitate


Economia Rusiei, în recesiune


Economia Rusiei, în recesiune

Produsul Intern Brut al Rusiei a scăzut cu 4% în trimestrul al treilea, potrivit agenţiei federale de statistică de la Moscova (Rosstat), fiind al doilea trimestru consecutiv de contracţie economică.

Potrivit analiștilor, recesiunea reprezintă o lovitură puternică pentru regimul preşedintelui Vladimir Putin şi a capacităţii acestuia de a finanţa invazia armată în Ucraina.

Rusia s-a confruntat cu o scădere semnificativă a comerţului după ce puterile aliații occidentali ai Moscovei au adoptat mai multe pachete de sancţiuni economice împotriva Kremlinului.

Mobilizarea ordonată de Vladimir Putin a determinat sute de mii de ruşi, mulţi despre care se crede că sunt muncitori cu înaltă calificare, să fugă din ţară.

Banca Centrală de la Moscova estimează la o scădere de 3-3,5% în 2022, înainte de revenirea la creştere în a doua jumătate a anului 2023.


Ultimele stiri
Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare