Drum cu Prioritate pentru tinerii sportivi: – halterofilii români care au câștigat deja medalii la Campionatele Europene pentru Juniori și Tineret

Tinerii sportivi remarcați azi sunt halterofilii români care au cucerit două medalii de aur și trei de argint la Campionatele Europene pentru juniori și tineret.

Competiția este organizată în Israel, la Eilat și cele două titluri de campioană continentală au fost câștigate de Monica Csengeri.

Ea a triumfat la stilul smuls și la total la categoria 48 de kilograme iar la aruncat a obținut argintul.

La categoria 56 de kilograme – Ilie Ciotoiu a cucerit doua medalii de argint, la stilul aruncat: cu 137 de kilograme și la total: cu 242 de kg. El a fost întrecut la ambele probe de un italian, dar a depășit adversari puternici din Rusia și Armenia.

Delegația României este condusă de președintele Federației Române de Haltere – Nicu Vlad și are 16 sportivi, care vor lupta în Israel pentru medalii până la sfârșitul acestei săptămâni.