Drum cu Prioritate pentru tinerii sportivi: Collins Filimon, campion european la badminton

Tânărul sportiv al zilei este un timișorean care a câștigat medalia de aur la badminton, la una dintre etapele Circuitului European.

Competiția s-a desfășurat în Croația, la Dubrovnik, iar sportivul bănătean, Collins Filimon, legitimat la CS Universitatea de Vest din Timișoara, a reușit să își îmbunătățească performanța de anul trecut, când a cucerit doar argintul.

Acum, el a eliminat pe rând adversari din Portugalia, Croația, Polonia și Elveția, iar în finală a învins un ceh – după un meci disputat, care a durat 51 de minute.

A fost al 4-lea turneu internațional câștigat, după ce a mai triumfat în Cipru de două ori și anul trecut în Israel.

Collins Filimon face parte și din lotul național de juniori, iar între 2 si 13 noiembrie va participa la Campionatul Mondial de Badminton – găzduit de Spania, la Bilbao.