Drum cu prioritate pentru sportivii tineri. Astăzi – tenismena Irina Fetecău

Tânăra sportivă a săptămânii în tenis este Irina Fetecău care a devenit campioană a României la 20 de ani.

Legitimată la Clubul Sportiv Dinamo, ea a fost favorita numarul 3 a competiției naționale, iar în finală a învins-o greu, cu 5-7, 6-1, 7-6, pe Miriam Bulgaru, de la CS Olimpia București.

Fiica realizatorului de radio și televiziune Adrian Fetecău a participat la Campionatele Naționale încă de la vârsta de 10 ani iar acum a început să concureze cu succes și în turnee internaționale din categoria ITF și Futures.

Campioana României la tenis de anul trecut – Elena Gabriela Ruse, legitimată tot la Dinamo, s-a clasat acum pe locul al 3-lea, după ce a învins-o în finala mică pe Oana Simion – reprezentantă a Clubului Sportiv al Armatei Steaua.