Confidenţialitate


Dosarul Revoluției. ÎCCJ a admis contestația depusă de inculpații Ion Iliescu, Gelu Voican Voiculescu și Iosif Rus. Parchetul Militar are 5 zile să hotărască dacă vor mai fi trimiși în judecată | AUDIO


Dosarul Revoluției. ÎCCJ a admis contestația depusă de inculpații Ion Iliescu, Gelu Voican Voiculescu și Iosif Rus. Parchetul Militar are 5 zile să hotărască dacă vor mai fi trimiși în judecată | AUDIO

O nouă tergiversare în Dosarul Revoluției: Înalta Curte de Casație și Justiție a admis contestația depusă de inculpații Ion Iliescu, Gelu Voican Voiculescu și Iosif Rus, precum și de mai multe părți civile. Curtea Supremă a constatat „neregularitatea” rechizitoriului întocmit de procurori. Acum, Parchetul Militar are la dispoziție 5 zile să precizeze dacă menține dispoziția de trimitere în judecată sau cere restituirea cauzei pentru refacerea anchetei. Adriana Sârbu cu detalii.

 

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Fostul președinte Ion Iliescu, fostul viceprim-ministru Gelu Voican Voiculescu și Iosif Rus, fost comandant al Aviației Militare, au fost puși sub acuzare pentru infracțiuni contra umanității.

În 25 octombrie 2023, Curtea de Apel București, a decis că poate începe judecarea celor trei inculpați. Acuzații au contestat soluția la Înalta Curte de Casație și Justiție, dosarul fiind repartizat unui complet de doi judecători. După mai multe amânări și pentru că cei doi magistrați au avut opinii diferite, luna trecută s-a decis ca situația să fie tranșată într-un complet de divergență.

Parchetul Militar stabilise că fosta conducere din decembrie 1989 ar fi pus la cale reprimarea sângeroasă a demonstranților după fuga cuplului Ceaușescu, cu scopul de a prelua puterea și de a confisca Revoluția.

Ion Iliescu a fost acuzat că și-a asumat operațiunea de inducere în eroare a populației, exercitată de militari cu funcții de conducere din MApN. Acest lucru a avut drept consecințe generarea și amplificarea psihozei generalizate a terorismului, în numeroase situații oamenii împușcându-se între ei. Ca urmare, între 22 și 30 decembrie 1989, au murit 857 de oameni și 2382 au fost răniți. În 585 de cazuri oamenii au fost privați de libertate cu încălcarea regulilor dreptului internațional, iar în 409 cazuri au fost cauzate suferințe mari, afirmau procurorii.

Fixează în cauză termen la data de 20 septembrie 2024, pentru când se vor cita părțile și se vor încunoștința apărătorii acestora.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Citește și: Al doilea Sistem Patriot al României, pus în funcțiune la Capu Midia | AUDIO | GALERIE FOTO


Ultimele stiri
Sorana Cârstea – campioană la Transylvania Open. Ea a învins-o categoric pe Emma Răducanu

Ministerul Culturii: Zile la rând au fost semnale că se întâmplă ceva cu turnul Bisericii Reformate din Cehu…

S-a stins din viață actrița care a jucat în Arabela, serialul cehoslovac pentru copii, foarte popular în România,…

Mai mulți medici de la Spitalul de Recuperare din Borșa refuză să mai facă gărzi la Urgențe. Invocă…

O nouă formă de înșelăciune este sesizată tot mai des. Escrocii susțin că reprezintă instituții publice | VIDEO

Rețineri în cazul de corupție de la Primăria Sectorului 5. Mai mulți oficiali sunt acuzați de corupție în…

Constanța: Incendiu într-un bloc din Năvodari. Un om a fost găsit decedat | AUDIO

Proiectul de OUG care stabilește excepţiile de la măsura privind neplata primei zile de concediu medical, pus în…

Scădere a traficului de mărfuri în Portul Constanța, comparativ cu anii anteriori. Operatorul portuar Alexandru Arcaș numește printre…

Statele Unite acuză China că a făcut teste nucleare secrete și că ar vrea să fie inclusă într-un…