Dinamo – FC Brasov 2-1

Thicot a deschis scorul in ultima faza a primei reprize iar Lazar a dublat avantajul alb-rosilor in minutul 55. Cu un sfert de ora inainte de final, oaspetii au revenit in joc – Aganovici a transformat un penalty scos de Surdu. Dupa numai 3 minute Straut a fost insa eliminat. Chiar si in inferioritate numerica, brasovenii au reclamat neacordarea unei a doua lovituri de la 11 metri in minutul 88. Arbitrul Cristi Balaj a recunoscut ca a gresit dar a subliniat ca nu avea cum sa vada faza respectiva, ce justifica prezenta arbitrilor suplimentari.

Si Dinamo a fost insa dezavantajata cand Tucudean a scapat singur spre poarta dar a fost semnalizat eronat in offside. FC Brasov a ajuns la a 3-a infrangere consecutiva si este prima deasupra liniei retrogradarii.

Tot aseara, Astra Giurgiu a trecut cu 3-1 de Gaz Metan Medias, care a deschis scorul prin Bud. Yazalde a egalat insa imediat iar apoi au inscris Budescu si Enache. In fine, Concordia Chiajna si CFR Cluj au remizat 0-0.