Dinamo – CFR Cluj 0-3

Florin Costea a deschis scorul la jumatatea primei reprize iar Negrut a facut 2-0 imediat dupa pauza. Batin a marcat si el in minutul 90 dupa un contra atac. CFR Cluj a urcat pe locul al 6-lea, la 7 puncte de Dinamo, aflata pe 4. Fanii din Stefan cel Mare si-au ironizat permanent favoritii si i-au intepat cu aluzii la infrangerea din etapa trecuta de la Brasov: ”fara blaturi” si ”la pariuri cand jucati si pe noi sa ne anuntati” au fost cateva dintre scandarile suporterilor.

Tot aseara, Concordia Chiajna a trecut cu 1-0 de Gaz Metan Medias. Wellington a transformat un penalty obtinut tot de el cu cateva minute inainte de pauza. Concordia a ajuns pe pozitia a 9-a si pare sa fi scapat de amenintarea retrogradarii, in schimb Gaz Metan este la doar 4 puncte de echipele din subsolul clasamentului, care urmeaza sa joace astazi si maine in etapa a 31-a.