Din nou acuzatii la adresa arbitrajului in Liga Intai

CFR Cluj si Dinamo au ramas despartite dedoua puncte in fruntea Ligii 1 dupa ce ambele au remizat identic, 1-1, cu Sportul Studentesc si Otelul. Meciul de la Galati a fost extrem de disputat. Campioana en-titre a deschis scorul prin Iorga, iar alb-rosii au egalat imediat dintr-un penalty transformat de Marius Niculae. Golgeterul dinamovist a fost apoi eliminat inainte de pauza, dupa o faza la care centralul Istvan Kovacs i-a acordat usor cartonasul rosu. Chiar si in 10, Dinamo putea da lovitura in minutul 79, cand a primit o a doua lovitura de la 11 metri, ratata insa de Catalin Munteanu iar la Otelul Paraschiv a trimis peste de la un metru de poarta.

Galatenii au acuzat si ei penalty-ul acordat usor pentru dinamovisti, dar presedintele Marius Stan a fost mai deranjat de jocul haotic al echipei.

Dinamo ramane la doua puncte in urma lui CFR Cluj, care a remizat 1-1 la Sportului Studentesc unde gazdele au jucat mai bine de o jumatate de ora cu un om in minus. Concordia Chiajna a obtinut inca o victorie, dupa cea cu Rapid, 4-3 la capatul unui meci ‘nebun’ in deplasare la Petrolul. Ploiestenii au condus 3-1 cu o jumatate de ora inainte de final si jucatorii pregatiti de Laurentiu Reghecampf au intors in ultimele 5 minute inscriind golul decisiv in prelungiri. In fine, U Cluj a obtinut primul succes avandu-l antrenor pe Claudiu Niculescu, 3-1 pe teren propriu cu Astra.

Joi, runda se incheie cu 3 meciuri: Rapid – Ceahlaul, FC Vaslui – FC Brasov si FCM Targu-Mures – Steaua.