Diana Buzoianu: Românii vor ști în timp real ce calitate are aerul pe care îl respiră, după modificarea unui ordin de ministru | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
Senzorii de poluare vor arăta calitatea aerului în timp real, și nu media poluanților din ultimele 24 de ore. Ministra Mediului, Diana Buzoianu, anunță că a modificat un ordin de ministru astfel încât pe viitor măsurătorile privind poluarea să reflecte situația reală. Proiectul se află în prezent în dezbatere publică.
În urmă cu câteva săptămâni, în trei cartiere din București, aerul era irespirabil din cauza unui incendiu la o hală, dar senzorii de poluare erau toți verzi, adică arătau că aerul nu e poluat. Ministra Mediului, Diana Buzoianu spune că s-a întâmplat acest lucru deoarece în prezent senzorii măsoară media poluanților din ultimele 24 de ore.
Ministerul Mediului a lansat în dezbatere publică un proiect care modifică ordinul privind indicii de calitate a aerului astfel încât românii să știe ce aer respiră în timp real.
România se aliniază astfel standardelor europene privind informarea publicului și raportarea datelor în timp real către Comisia Europeană și Agenția Europeană de Mediu.
În proiect au fost introduse și mesaje pentru populație specifice indicilor de poluare, numerotați de la 1 la 6. De exemplu, la indice 1, mesajul este: „Calitatea aerului este bună. Bucurați-vă de activitățile obișnuite în aer liber”.
La indice 6, mesajul adresat populației generale este: „Reduceți activitățile fizice în aer liber”, iar pentru cei sensibili, recomandarea este „Evitați activitățile fizice în aer liber”.





