Confidenţialitate


COVID-19 ar putea ucide 100.000 de americani, admite Trump | VIDEO


COVID-19 ar putea ucide 100.000 de americani, admite Trump | VIDEO

Într-un interviu acordat Fox News, președintele SUA a declarat că bilanțul epidemiei de nou coronavirus ar putea fi mult mai ridicat decât estimările inițiale.

Potrivit lui Donald Trump, COVID-19 ar putea ucide 100.000 de concetățeni.

Liderul de la Casa Albă s-a arătat “foarte încrezător” că un vaccin  salvator ar putea disponibil până la finalul acestui an.

Donald Trump a insistat că nu deţine acţiuni la compania care produce hidroxiclorochină, medicament despre care a spus, în mai multe rânduri, că este eficient în tratarea COVID-19.

Republicanul a sugerat că ar fi în interesul politic al opoziției democrate dacă deznodământul crizei sanitare ar fi mai grav.

De la izbucnirea epidemiei, în SUA au fost depistate 1,15 milioane de infecții cu SARS-CoV-2 din cele 7 milioane de teste efectuate, potrivit Universităţii americane Johns Hopkins. Bilanțul deceselor a depășit pragul a 68.000 de decese.

La nivel mondial, în ultimele luni, au fost depistate 3,5 milioane de cazuri şi s-au înregistrat mai mult de 247.000 de decese.


Ultimele stiri
Comisia Europeană a adoptat un plan de acțiune împotriva hărțuirii și amenințărilor din mediul online | AUDIO

Bărbat, propus pentru arestare preventivă într-un dosar de trafic de arme. Ar fi vândut ilegal arme letale și…

Dominic Fritz a pierdut procesul cu ANI la Curtea de Apel Timișoara. Primarul va ataca decizia la Înalta…

STUDIU: Bebelușii de doar două luni pot sorta obiectele în categorii vizuale | AUDIO

Clotilde Armand câștigă definitiv procesul cu Romprest și reclamă „cel mai mare furt din bani publici din România…

Parlamentul European adoptă măsuri suplimentare pentru protejarea agriculturii statelor membre în cadrul acordului Mercosur | AUDIO

Ministrul Culturii retrage proiectul pilot care le-ar fi impus actorilor să raporteze în scris activitatea de la teatru:…

Romsilva a câştigat definitiv procesul pentru cele 43.000 de hectare de pădure retrocedate ilegal | AUDIO

Gorj: O fetiță în vârstă de patru ani, adusă inconștientă la spital de mama ei. Medicii au anunțat…

Curtea de Apel București respinge cererea de suspendare a numirii lui Dacian Dragoș la CCR, dar admite sesizarea…