Ciprian Marica va pleca din campionatul Turciei

Capitanul echipei nationale – Ciprian Marica va pleca din campionatul Turciei. Atacantul anunta ca nu va mai continua la Konyaspor, unde a ajuns vara trecuta, motivand ca sunt mai multi factori care l-au condus spre aceasta decizie.

El a declarat pentru “Digi Sport” ca este refacut in urma accidentarii la genunchi care l-a tinut pe tusa cateva luni, insa antrenorul echipei are alte planuri iar impresarul sau ii cauta acum un alt club. In varsta de 29 de ani, Marica a mai evoluat in cariera la Dinamo, Sahtior Donetk, VfB Stuttgart, Schalke 04 si Getafe.

Intre timp, Gabi Torje se simte perfect tot in Turcia, la Osmanlispor. El a marcat golul victorie in partida castigata de formatia sa cu 2-1 contra lui Galatasaray Istanbul, in etapa a 2-a din Superlig.

Mijlocasul “tricolorilor” a inscris in minutul 50, iar in minutul 79 a fost schimbat cu fostul jucator al Astrei Giurgiu – japonezul Takayuki Seto. Raul Rusescu a fost folosit si el de invingatori din minutul 61, in timp ce fostul fundas al Stelei: Lukasz Szukala a ramas pe banca. Osmanlispor se afla deocamdata pe locul al 7-lea, cu 4 puncte.