Ciprian Marica, eroul lui Getafe

Marica a deschis scorul in prima repriza si a mai transformat un penalty in minutele de prelungire. Formatia pregatita de Cosmin Contra avea nevoie doar de o remiza pentru a evita retrogradarea. De mentionat ca Razvan Rat a fost integralist la Rayo.

Primera Division a fost la un pas de tagedie aseara… la Pamplona gardul unei tribune a cedat si mai multi fani au cazut unii peste altii dupa ce Osasuna a deschis scorul in meciul cu Betis. Partida s-a reluat dupa aproximativ 30 de minute, Osasuna a castigat cu 2-1 dar a parasit prima liga alaturi de Valladolid si de Betis Sevilla.

Amintim, campioana Spaniei este Atletico Madrid, care a remizat sambata 1-1 pe terenul Barcelonei in meciul decisiv pentru titlu.