Chiajna – FC Viitorul: 1-1 în Liga 1

Etapa a 2-a a Ligii 1 s-a încheiat cu o remiză. Fosta campioană FC Vitorul a scos cu greu egalul, 1-1 în deplasare la Concordia Chiajna, dar a folosit multe rezerve, pentru a menaja lotul pentru Europa League.

Golul gazdelor a fost marcat în minutul 32 de Marc, care a șutat plasat la vinclu, de la peste 20 de metri, după o fază la care constănțenii au acuzat un fault.

Dealtfel, antrenorul și patronul echipei din Ovidiu, Gică Hagi a fost eliminat spre sfârșitul primei părți, din cauza protestelor la adresa arbitrilor.

Egalarea a adus-o abia în minutul 89 Lyes Houri, mijlocașul francez de 22 de ani adus anul acesta de la Lens.

FC Viitorul a bifat astfel primul punct, după ce în prima etapă a cedat cu 0-1 în fața nou-promovatei Dunărea Călărași.

Tot aseară, FC Voluntari a remizat, 1-1 pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș, meci la care au asistat în tribune antrenorii Mircea Lucescu și Anghel Iordănescu.

Ilfovenii au deschis scorul din minutul al 3-lea, prin Abdelhak Belahmeur, din pasa lui Aissa Bilal Laidouni, cei doi mijlocași francezi aduși în această vară la formația antrenată de Daniel Oprița.

Ardelenii au egalat în minutul 18 prin atacantul portughez Carlos Fortes, care a reluat cu capul o centrare de la Olaru.

Gaz Metan Mediaș are acum 4 puncte și este pe treapta a 3-a în clasament, iar FC Voluntari a adunat un singur punct în două etape și ocupă locul al 11-lea.