CFR Cluj – Steaua 0-1

Ros-albastri au castigat cu 1-0 in deplasasre la CFR Cluj, gol marcat de Tanase cu o executie spectaculoasa in minutul 14. Spre finalul reprizei, ardelenii au ramas in 10 dupa un faul violent comis de Negrut asupra lui Arlauskis.

Alaturi de Steaua, Petrolul mai are 9 puncte dupa 5-1 in deplasare la nou promovata CSMS Iasi. Teixeira a deschis scorul in minutul 19 dar noul star al gazdelor, brazilianul Wesley a egalat repede. Ieseanul Mitici a fost eliminat chiar inainte de pauza si ploiestenii s-au dezlantuit in repriza secunda cand au marcat Mutu, Tamuz de doua ori si Albin. De mentionat ca si Alcenat de la Petrolul a fost eliminat spre finalul meciului.

Tot ieri, cea de-a 3-a pretendenta la titlu, Astra Giurgiu, a pierdut cu 0-1 la Botosani. Paul Batin a marcat golul victoriei in minutul 85 desi moldovenii jucau in inferioritate numerica din minutul 67, cand Ianc a vazut cartonasul rosu.