CFR Cluj si Astra au pierdut in debutul etapei a 27-a din Liga 1

Pandurii Targu-Jiu isi inatreste pozitia pe podiumul Ligii 1 dupa ce s-a impus cu 3-2 la campioana CFR Cluj iar Astra se afla in pericol sa iasa din top prin infrangerea cu 1-2 la Gaz Metan Medias.

La Cluj oltenii antrenati de Cristi Pustai au marcat prin Ibeh in minutul 7 iar gazdele au egalat dupa pauza printr-o lovitura libera batuta perfect de Rada. Pandurii au facut 2-1 prin Matulevicius, Voiculet a marit apoi avantajul cu un lob de la 25 de metri, iar ardelenii au inchis tabela abia in prelungiri prin Bjelanovici. CFR a jucat in 10 din minutul 65 cand Rui Perdo a vazut al 2-lea galben. Clujenii risca sa piarda pozitia a treia, la fel ca Astra, pe care Gaz Metan a invins-o cu 2-1 la Medias.

Pentru echipa antrenata de Gigi Multescu a deschis scorul brazilianul Eric din minutul 11, apoi Roman a facut 2-0 in prelungirile primei parti. La debutul lui Marin Barbu pe banca tehnica, giurgiuvenii si-au salvat onoarea abia in prelungiri prin Budescu. Sambata sunt programate alte 4 meciuri: Otelul Galati – CS Severin de la ora 17:00, Ceahlaul – Chiajna de la 18:00, Petrolul – Bistrita de la 19:00 si Dinamo – ‘U’ Cluj la 21:30. Ploiestenii si dinamovistii pot urca pe pozitiile 2 si 3 daca vor castiga. Antrenorul ‘alb-rosilor’ Cornel Talnar spune ca dupa accidentarea lui Catalin Munteanu are mari probleme in alcatuirea primului 11, fiindca nu va putea conta nici pe Rus si Boubacar. Meciul Dinamo – Universitatea Cluj se va juca pe ‘Arena Nationala’.