Confidenţialitate


Ce a cauzat problemele apărute la platforma ghișeul.ro, cea prin care românii își plătesc taxele și impozitele. Explicațiile președintelui Autorității pentru Digitalizarea României | AUDIO


Ce a cauzat problemele apărute la platforma ghișeul.ro, cea prin care românii își plătesc taxele și impozitele. Explicațiile președintelui Autorității pentru Digitalizarea României | AUDIO

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Platforma ghișeul.ro – prin care românii își plătesc taxele și impozitele – nu funcționează pentru anumiți utilizatori. Este pentru a doua oară în acest an, după ce probleme similare au fost semnalate și vineri. Președintele Autorității pentru Digitalizarea României, Dragoș Vlad, a explicat la Europa FM că s-a ajuns în această situație, deoarece unele primării nu au actualizat în timp util noile impozite care se aplică din 2026.

Dragoș Vlad, președintele Autorității pentru Digitalizarea României: „Lucrăm să optimizăm conectivitatea între ghișeul.ro și unitățile administrativ-teritoriale”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Sunt niște disfuncționalități punctuale, cauzate de faptul care trebuiau să își actualizeze noile tarife nu s-au finalizat atât la nivelul sistemuuli informatic al primăriilor, cât și ulterior să fie prezentat către platforma ghișeul.ro, iar aceste disfuncționalități creează niște cozi și în online, adică nu primesc răspuns în timp util, instant, fiecare utilizator. Cetățenii nu sunt afectați, datele nu sunt periclitate. Lucrăm să optimizăm conectivitatea între ghișeul.ro și unitățile administrativ-teritoriale care lucrează și ele la actualizarea acestor tarife”, a explicat Dragoș Vlad, președintele Autorității pentru Digitalizarea României.

Dragoș Vlad a precizat că problema legată de funcționarea platformei ghișeul.ro va persista și în perioada următoare

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Din păcate, sunt mai mulți actori implicați. Disfuncționalitățile vor fi prezente în prima parte a lunii ianuarie, pentru că depindem de sursa unică unde se actualizează datele la nivelul primăriilor, și acest lucru nu depinde de noi – de Autoritatea pentru Digitalizarea României și de platformă”, a adăugat președintele Autorității pentru Digitalizarea României.


Ultimele stiri
Ce a mai rămas din guvernul proeuropean promis de președinte? Petreanu: „șaorma cu de toate, plus niște maioneză…

Universitatea Craiova și-a aflat adversara din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor | AUDIO

Directoarea Muzeului Național „George Enescu” a fost demisă. Bogdan Tănăsescu preia mandatul de manager interimar | AUDIO

CM 2026. Argentina a învins Algeria cu 3-0. Messi a reușit un hattrick, egalându-l Miroslav Klose în clasamentul…

Ar putea Veștea să primească voturi și de la unii parlamentari AUR? Peiu: Se hrănesc cu o iluzie.…

DEȘTEPTAREA: Hoț din Pașcani, condamnat după ce a lăsat amprente pe borcanul de zacuscă în timpul unui furt

Alba Iulia: Șoferii STP și-au întrerupt activitatea după ce nu și-au mai primit salariile și tichetele de masă…

Schimbări importante pentru pasagerii care zboară în Europa. Noi reguli privind bagajele, despăgubirile și locurile în avion |…

Messi, omul recordurilor la Cupa Mondială. Argentineanul a stabilit mai multe borne după meciul cu Algeria

Actorul Javier Bardem a primit o stea pe Walk of Fame din Hollywood | AUDIO