Confidenţialitate


Bilanțul inundațiilor din vestul Europei, în continuă creștere


Bilanțul inundațiilor din vestul Europei, în continuă creștere

Bilanţul inundaţiilor din vestul Europei a depăşit 180 de morți.

Multe alte persoane rămân dispărute.

Germania a raportat peste 150 de decese. Între victime se numără 4 pompieri care interveneau în zonele devastate de puhoaie în nordul țării.

Inundaţiile au afectat o zonă turistică populară, o zonă deluroasă situată lângă valea Elbei, în apropiere de Dresda.

Precipitaţii abundente de peste 100 de litri pe metru pătrat au provocat, sâmbătă, inundaţii în landul estic Saxonia.

În Belgia, armata a fost mobilizată pentru a ajuta la misiunile de salvare şi evacuare.

În regiunile rezidențiale unde apele s-au retras, au început ample operaţiuni cu curăţare, notează BBC.

Echipaje de salvare au fost trimise în Liege, unde rezidenţii au fost evacuaţi din cauza viiturilor.

În Olanda, mii de oameni au fost nevoiţi să îşi părăsească locuinţele în provincia Limburg.

În Austria, pompierii sunt în stare de alertă în regiunile Salzburg şi Tirol, în timp ce oraşul Hallein se află sub ape.

Liderii europeni au pus inundaţiile, care au afectat Elveţia și Luxemburg, pe seama schimbărilor climatice.

Experţii spun că încălzirea planetei face ca ploile torenţiale să aibă o frecvenţă mai mare. Temperatura la nivel global deja a crescut cu aproximativ 1,2 grade Celsius de la începutul erei industriale.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”