Benfica Lisabona – FC Sevilla, finala Europa League

Invinsa la Lisabona cu 2-1 saptamana trecuta, cea mai valoroasa echipa italiana a momentului nu a fost in stare sa marcheze aseara, desi a avut o jumatate de ora un om in plus dupa eliminarea lui Perez in minutul 66 pentru al doilea galben. Benfica a jucat chiar in 9, cele 8 minute de prelungiri, dupa ce Garay a iesit accidentat. Juventus a avut doar cateva ocazii in timp ce lusitanii nu au trimis niciun sut pe spatiul portii adverse si s-a terminat 0-0. Sa mai spunem ca portughezii au pierdut 3 jucatori pentru finala – pe langa Perez si Markovici a fost eliminat, de pe banca de rezerve, iar Salvio va fi suspendat pentru cumul de galbene. Amintim Benfica a jucat si finala de anul trecut a Europa League, pierduta, 1-2 cu Chelsea Londra.

In cealalta semifinala Valencia a fost la cateva secunde de o noua rasturnare specataculoasa. Invinsi in tur cu 2-0 de FC Sevilla, ”liliecii” au egalat scorul general pana la pauza iar Mathieu a facut 3-0 in minutul 69. Marcator si in prima mansa, Mbia a dat lovitura pentru Sevilla in al 5-lea minut de prelungiri si s-a terminat 3-1. Amintim in runda precedenta Valencia a trecut de FC Basel dupa ce pierduse in Elvetia, 0-3 dar s-a impus pe teren propriu cu 5-0 dupa prelungiri.