Belgia – Panama: 3-0 la Cupa Mondială

Selecționata Belgiei a debutat cu o victorie clară la Cupa Mondială din Rusia: 3-0 cu reprezentativa din Panama, pe stadionul din Soci.

Atacantul lui Napoli – Dries Mertens a deschis scorul în minutul 47, cu un șut plasat sub transversală, vârful lui Manchester United – Romelu Lukaku a majorat avantajul în mintul 69, după o reluare cu capul dintr-o poziție suspectă de offside, iar tabela a închis-o tot el în mintul 75, cu o scăriță în diagonală peste portarul panamezilor, Jaime Penedo, singurul fotbalist din Liga 1 prezent la Cupa Mondială.

Goalkeeper-ul lui Dinamo a avut o evoluție bună, în prima repriză bifând câteva intervenții salvatoare la șuturile belgienilor.

În al 2-lea meci al Grupei G, de la ora 21:00, Tunisia va întâlni Anglia la Volgograd.