Barcelona si PSG au castigat primele meciuri din optimile UCL

Catalanii s-au impus in derbyul rundei, 2-0 pe terenul lui Manchester City. Messi a deschis scorul dintr-un penalty obtinut tot de el in minutul 54. Emglezii au ramas in 10 dupa acea faza, Demichelis fiind eliminat pentru faultul ca ultim aparator. Dani Alves a strecurat mingea printre picioarele portarului Joe Hart in minutul 90.

Intre timp, in Germania, PSG a umilit-o pe Bayer Leverkussen. Matuidi a lovit primul inca din minutul 3. In finaul reprizei, Ibrahimovici a transformat o lovitura de la 11 minute si dupa numai doua minute a reusit dubla cu un sut spectaculos din afara careului. Cabayea stabilit scorul final: 4-0.

Si Leverkussen a jucat in inferioritate numerica, din minutul 59, cand Spahici a fost eliminat. Partidele retur sunt programate pe 12 martie.

Diseara se vor juca alte doua optimi de finala: AC Milan – Atletico Madrid si Arsenal Londra – Bayern Munchen.