Barcelona si Bayern Munchen, calificate in semifinalele Champions League

Dupa remiza alba din Italia, Barca a deschis scorul prin Messi, care a inscris dintr-o lovitura de la unsprezece metri obtinuta tot de el. Milan a egalat cu ajutorul lui Nocerino insa Messi a mai transformat un penalty pina la pauza iar in repriza secunda Iniesta a rezolvat calificarea catalanilor in minutul 53. Cu dubla reusita pe Nou Camp, Messi l-a depasit pe olandezul Ruud van Nistelrooy si a devenit cel mai bun marcator intr-un sezon de Champions League, avind un total de 14 reusite pina in aceasta faza.

Bayern Munchen a trecut de Olympique Marseille dupa ce s-a impus acasa la acelasi scor ca in prima mansa, 2 la 0, ambele goluri fiind inscrise de Olic.

Miercuri se stabilesc si celalalte semifinaliste: Real Madrid are de indeplinit o simpla formalitate dupa ce a cistigat 3-0 pe terenul revelatiei Apoel Nicosia in timp ce returul dintre Chelsea si Benfica Lisabona porneste de la scorul de 1-0 in favoarea londonezilor.