Confidenţialitate


Australienii care se întorc din India riscă închisoarea


Australienii care se întorc din India riscă închisoarea

De luni, australienii care se întoc acasă din India riscă închisoare până la cinci ani şi amenzi de peste 30 de mii de lire sterline, după ce Guvernul a interzis astfel de călătorii
Potrivit estimărilor oficiale, sunt 9.000 de australieni în India, dintre care 600 fac parte din categoria vulnerabilă.

Ministerul Sănătăţii a precizat că decizia a fost luată “bazându-se pe numărul de persoane aflate în carantină după ce au contractat Covid-19 în India”.

La începutul săptămânii, Australia a suspendat toate zborurile din India.

Presa din Australia scrie că este pentru prima dată când autorităţile impun pedepse penale pentru propriii cetăţeni care se întorc în ţară.

“Guvernul nu ia astfel de măsuri cu uşurinţă. Cu toate acestea, este important ca sistemul public de sănătate să reziste şi numărul de infectări cu Covid-19 din unităţile de carantinare să scadă până la un nivel ce poate fi controlat”, a afirmat ministrul sănătății australian.


Ultimele stiri
Ministrul Educației: Nimeni nu va fi dat afară din sistem. Păstrăm salariul, dar scad veniturile | AUDIO

Câți bani va reuși statul să adune la buget prin măsurile fiscale anunțate. Ministrul Finanțelor a transmis calculele…

Petrecere de mii de euro la Salrom, în timpul crizei de la Praid. Ministrul Economiei a publicat nota…

Meciul de retragere a Simonei Halep va avea loc pe 13 iunie 2026, la Cluj. Biletele pentru eveniment…

Liderul partidului DREPT spune că va depune plângere penală împotriva lui Marcel Ciolacu: „În opinia mea, e vorba…

Reacția CCR privind indemnizațiile de 180.000 de lei: Niciunul dintre judecătorii al căror mandat se încheie nu a…

Ioana Ene Dogioiu preia, începând de săptămâna viitoare, funcția de purtător de cuvânt al Guvernului Bolojan

Atacantul portughez Diogo Jota s-a stins din viață în urma unui accident de mașină pe o autostradă din…

Sibiu: Doi polițiști au ajuns la spital după ce au intrat cu mașina de serviciu într-un cap de…

Un motociclist a fost ucis de o ursoaică pe Transfăgărăşan, după ce s-a oprit să-i dea de mâncare…



Abonează-te la notificări
Rămâi la curent cu ultimele știri și când nu ai site-ul deschis!
Acceptă notificările din fereastra ce apare, sau din bara de adresă a browserului tău.