Athletic Bilbao a cucerit Supercupa Spaniei

Pentru a treia oară în istoria sa, Athletic Bilbao a cucerit Supercupa Spaniei la fotbal, învingând FC Barcelona, cu scorul de 3-2 după prelungiri, în finala disputată la Sevilla, duminică seara, cu porţile închise.

Athletic, care a mai intrat în posesia acestui trofeu în 1984 şi 2015, s-a impus prin golul marcat în debutul prelungirilor de Inaki Williams, care l-a învins pe portarul ter Stegen cu o execuţie superbă de la marginea careului (97), după ce Barca a condus de două ori pe parcursul timpului regulamentar, prin golurile lui Antoine Griezmann (’40, ’77). Bascii au restabilit însă egalitatea de fiecare dată, mai întâi prin Oscar de Marcos (’42), iar apoi prin Asier Villalibre, în finalul reprizei secunde (’90).

În finalul prelungirilor(‘120+1), căpitanul catalanilor, Lionel Messi, a fost eliminat după o lovitură cu mâna aplicată lui Villalibre, acesta fiind primul cartonaş roşu primit de starul argentinian într-un meci oficial în tricoul grupării “blaugrana”.

În semifinalele competiţiei, FC Barcelona s-a impus cu 3-2 la loviturile de departajare de Real Sociedad, miercuri la Malaga, în timp ce Athletic Bilbao a reuşit să o elimine pe deţinătoarea trofeului, Real Madrid, pe care a învins-o cu 2-1, joi, tot la Malaga.

În 2020, Supercupa Spaniei s-a disputat în Arabia Saudită, unde Real Madrid a învins-o în finală, cu 4-1 la loviturile de departajare, pe Atletico Madrid.