Confidenţialitate


Atac în Egipt, lângă mănăstirea Sfânta Ecaterina, din sudul Sinaiului


Atac în Egipt, lângă mănăstirea Sfânta Ecaterina, din sudul Sinaiului

Mai mulți oameni înarmați au atacat marți forțele de securitate egiptene, ucigând cel puțin un polițist și rănind alți patru, a anunțat ministerul egiptean al Sănătății.

Atacul are loc la doar o săptămână după două atentate sinucigașe asupra unor biserici, produse în Duminica de Florii și soldate cu 45 de morți și cu 10 zile înainte de vizita Papei Francisc programată în Egipt.

Gruparea Stat Islamic a revendicat responsabilitatea pentru atacul asupra mănăstirii Sfânta Ecaterina.

Mănăstirea, fondată în secolul 6 la poalele Muntelui Sinai, este una din cele mai vechi mănăstiri creștine din lume și un sit aflat în patrimoniul mondial UNESCO.


Ultimele stiri
Presa turcă laudă perfomanța jucătorilor săi în urma meciului cu România: „Arda Güler a făcut diferența” | AUDIO

România în Direct. De ce nu (mai) suntem buni la sport? 

Ratingul României, reconfirmat de JCR la BBB+: perspectivă stabilă și deficit bugetar în scădere

Ziua Mondială a Teatrului 2026: premiere, proiecții speciale și mesaje emoționante din partea actorilor: „Tot ce am e…

Vizită oficială a premierului slovac Robert Fico în România: întâlniri cu Ilie Bolojan și Nicușor Dan | VIDEO

Ploi și vânt puternic în aproape toată țara, în acest weekend. Cod galben în mai multe regiuni până…

Poliția din Marea Britanie redeschide un dosar în cazul lui Andrew Tate. Este vizat de acuzații de viol,…

DEȘTEPTAREA: Efectul Zeigarnik – de ce sarcinile neterminate ne bântuie memoria

Mircea Lucescu și Ionuț Radu reacționează după ce naționala de fotbal a ratat calificarea la Cupa Mondială: „Doare…

Donald Trump anunță un gest de bunăvoință al Iranului în negocierile de încheiere a conflictului: acces pentru zece…