Atac cu sabia la un liceu din Suedia. Mai multe persoane au fost rănite
Sursa foto: Shutterstock
Mai multe persoane au fost rănite vineri de către un bărbat înarmat cu o sabie la un liceu din Fagersta, oraş situat în centrul Suediei, au anunţat autorităţile locale. Suspectul a fost reținut ulterior, au declarat autoritățile locale, relatează Reuters.
Incidentul a avut loc vineri după-amiază la liceul Brinell din orașul Fagersta, aflat în centrul Suediei. Acolo învață aproximativ 450 de elevi cu vârste cuprinse între 16 și 20 de ani.
„S-a primit un apel privind un caz de violență în desfășurare la o școală din Fagersta”, a declarat poliția într-un comunicat, adăugând că o persoană prezentă la fața locului a fost ulterior reținută. Motivaţia atacului nu este deocamdată cunoscută.
Maşini şi un elicopter ale poliţiei şi ambulanţe au fost trimise la locul incidentului în oraşul cu 12.000 de locuitori, potrivit imaginilor difuzate de media locale.
Mai multe alte școli și clădiri publice din Fagersta au fost închise după ce a avut loc atacul cu sabia.
Incidentul are loc la un an după un atac armat într-o școală din Orebro, tot în centrul Suediei. Atunci, un bărbat înarmat a ucis zece oameni, apoi s-a sinucis.
Guvernul suedez se află în strânsă legătură cu poliția în urma atacului de vineri, a declarat ministrul Justiției, Gunnar Strommer, pentru Reuters.





