Astra Giurgiu – FC Viitorul 0-1

Astra ramane la 6 puncte de Steaua, care a castigat cu 3-0 in deplasare la Otelul Galati.

Penultima clasata a jucat in 10 inca din minutul 16 cand Helder a primit al doilea galben. Latovlevici a deschis scorul 5 minute mai tarziu iar Sanmartean a facut imediat 2-0. Szukala a stabilit scorul final in minutul 63 si stelisitii au mai ratat o sumedenie de ocazii, spre nemultumirea antrenorului Costel Galca.

Aseara, Dinamo a remizat 1-1 cu CSU Craiova in ziua in care aproximativ 11 000 de suporteri au comemorat 14 ani de la decesul fostului capitan Catalin Haldan. Meciul a inceput cu 11 minute intarziere dupa ce nocturna s-a stins iar fanii au lansat spre cer 2000 de lampioane si au afisat bannere cu mesaje emotionante. Oltenii au condus la pauza dupa un autogol al lui Filip iar Bilinski a transfornat un penalty obtinut de Alexe in debutul reprizei secunde.