Astra Giurgiu – Dinamo 2-1

Budescu a deschis scorul in secunda 15 cu un sut spectaculos de la mijlocul terenului, ce l-a surprins iesit pe Balgradean. Bukari a majorat diferenta din pasa lui Matel dupa o eroare a lui Dragos Grigore la jumatatea reprizei iar Laurentiu Rus a redus din handicap chiar inainte de pauza.

Dinamo a terminat partida in 10…Cosmin Matei a primit al doilea galben din partea arbitrului Istvan Kovacs in minutul 80, cand, la o lovitura libera, aflandu-se chiar langa central, a aplaudat galeria, care scanda lozinci impotriva minoritatii maghiare. Jucatorul a explicat la final ca de fapt aplauda un copil care se urcase pe gard si ii incuraja pe alb-rosi.

Astra ramane a doua in timp ce Dinamo se afla la jumatatea clasamentului.

Tot aseara, Ceahlaul Piatra Neamt a suferit prima infrangere a sezonului pe teren propriu, 0-1 cu CFR Cluj, gol marcat de Tade in repriza secunda. In fine, Pandurii Tg Jiu a facut scor cu revelatia FC Botosani, 6-1. Brazilienii Eric si Alex dos Santos au reusit cate o dubla iar Matulevicius si Breeveld au marcat cate o data.