Astra Giurgiu a învins-o cu 2-1 pe Viktoria Plzen în Europa League

Campioana României – Astra Giurgiu a obținut prima victorie în etapa a 3-a a grupelor Europa League: 2-1 în deplasare la Viktoria Plzen.

Denis Alibec a fost în formă maximă la giurgiuveni: a deschis scorul în minutul 41 din pasa lui Budescu și a provocat autogolul lui Horava în minutul 64, când adversarul a deviat în poartă șutul său. Același Horava s-a revanșat însă în minutul 86, când a redus diferența. Alibec a mai ratat o ocazie mare, în poziție de singur cu portarul în minutul 10, iar pe parcurs și-a mai creat alte câteva oportunități notabile.

Astra are acum din nou șanse la calificare în primăvara europeană, după ce în celălalt meci al grupei AS Roma a remizat: 3-3 cu Austria Viena, meci în care austriecii au fost conduși cu 3-1 până în minutul 82 și au marcat de două ori în 3 minute. În următoarea etapă, Astra va juca acasă cu Viktoria Plzen, la 3 noiembrie.