Astra a învins Steaua cu 2-0 și se detașează în fruntea Ligii 1

Astra Giurgiu a câștigat cu 2-0 derby-ul cu Steaua din etapa a 7-a a play-off-ului Ligii 1 și a făcut un pas uriaș către titlul de campioană.

„Eroul meciului” a fost Denis Alibec, care a obținut un penalty în minutul 27, când a fost faultat în careu de portarul stelist Niță. Găman a transformat lovitura de la 11 metri. În minutul 76, tot Alibec i-a pasat cu călcâiul în careu lui Teixeira, care a fost faultat de Varela. Denis Alibec a trimis mingea în plasă, deși Niță ghicise colțul și a reușit să atingă balonul. Până la final, Marica a marcat pentru Steaua în minutul 80, dar reușita a fost anulată pentru offside.

Astra s-a detașat acum la 6 puncte de Steaua, cu 3 etape până la finalul campionatului. Pentru a rata titlul, echipa lui Marius Șumudică ar trebui să piardă toate meciurile, iar steliștii să obțină minimum două victorii și o remiză.

Duminică, de la ora 20:30, tot în play-off, Dinamo joacă acasă cu ASA Târgu Mureș, iar luni FC Viitorul o primește pe Pandurii.