ASA învinge Steaua şi urcă pe primul loc în clasamentul Ligii I

Ardelenii au câștigat derbyul de pe Arena Națională cu 1-0. Ianis Zicu a făcut diferența după ce a fost scăpat din marcaj de Tănase, la un corner, în minutul 37.

După o primă repriză bună, muresenii s-au retras în partea a două și și-au conservat avantajul. Steaua a dominat copios după pauză dar nu a trimis niciun șut pe spațiul porții adverse. Roș-albaștri au fost privați însă de un penalty clar în minutul 81, când Sepsi a comis și henț și fault în careu chiar în fața unui arbitru adițional.

Cu 5 etape rămase până la finalul sezonului, ASA Tg Mureș are două puncte avans și avantajul rezultatelor directe cu Steaua, pe care a învins-o tur – retur, astfel că are șanse bune să devină prima nou promovată campioană din istoria fotbalului românesc.