Arsene Wenger isi lauda jucatorii dupa eliminarea lui Arsenal din Liga Campionilor

Arsene Wenger este mandru de jucatorii sai de la Arsenal care au parasit eroic Liga Campionilor dupa ce au invins-o cu 3-0 pe AC Milan.

Antrenorul francez regreta ca nu a avut solutii pe banca de rezerve si spune ca dupa ce au marcat de 3 ori in prima repriza, titularii nu au mai avut capacitatea fizica sa sustina ritmul pana la capat , dupa efortul ridicat de la derbyul cu Liverpool, castigat in weekend. ‘Jucatorii mei pot fi mandri ca evolueaza la aceasta echipa. Au facut un meci fantastic’ a spus Wenger.

Koscelny a deschis scorul inca din minutul 7, Rosicky a facut 2-0 iar van Persie a transformat un penalty chiar inainte de pauza. Tunarii mai aveau nevoie de un gol pentru a duce meciul in prelungiri dar au mai avut o singura mare ocazie in repriza secunda, ratata in aceeasi faza de Gervinho si van Persie.

De cealalta parte, Massimiliano Allegri subliniaza ca si el a avut probleme de lot dar ii felicita pe englezi pentru prestatia din prima repriza si se bucura ca si-a dus echipa in primele 8 ale Europei.

Amintim, invinsa cu 3-0, AC Milan s-a calificat in sferturile Ligii gratie victoriei cu 4-0 din tur.

Si Benfica intalneste pe Bayer Leverkussen, pe care a invins-o in Germania cu 3-1 LIsabona merge mai departe dupa 2-0 cu Zenit St Petersburg, scor general 4-3.

Maxi Periera a marcat in prelungirile primei reprize iar Oliveira a stabilit scorul final in minutul 93. Antrenorul lui Zenit, Luciano Spaletti a recunoscut superioritatea portughezilor si a mai declarat ca diferenta de experienta la acest nivel si-a spus cuvantul.