Alex Mitriță a ajuns în sferturile Ligii Campionilor CONCACAF

Alex Mitriță s-a calificat cu New York City FC în sferturile Ligii Campionilor din fotbalul nord-american.

Echipa la care joacă internaționalul român a învins-o cu 1-0 pe SD San Carlos, din Costa Rica, în partida disputată în New Jersey, pe “Red Bull Arena”.

Mitriță a fost titular și a pasat decisiv la golul marcat spre finalul primei părți. Atacantul oltean a înscris și el odată, în meciul tur, câștigat cu 5-3 în deplasare.

În sferturile competiției, New York City FC îi va înfrunta pe mexicanii de la Tigres, care au eliminat-o pe Alianza, din El Salvador.

Tot peste Atlantic, brazilienii de la Flamengo Rio de Janeiro au cucerit Supercupa Americii de Sud, învingând-o cu 3-0 pe Independiente del Valle din Ecuador, în returul finalei, jucat pe Maracana, cu 70 de mii de spectatori în tribune.

Prima manșă se terminase la egalitate: 2-2.

Flamengo este câștigătoarea Copei Libertadores, iar Independiente a cucerit în acest sezon Copa Sudamericana.