ALEGERI PREZIDENȚIALE 2025, TURUL I. Locuitorii orașului Bușteni își aleg și primarul, nu doar președintele | AUDIO
În Prahova, locuitorii orașului Bușteni și ai comunei Secăria își aleg astăzi și președintele și primarul. Alegerile locale au loc după decesul celor doi edili aleși în iunie 2024.
Edilii din Bușteni și Secăria au murit înainte să-și poată prelua noul mandat
La Bușteni, fostul primar Emanoil Savin, care câștigase alegerile din vara anului trecut, s-a stins din viață înainte de a-și prelua oficial noul mandat. În timp ce, în comuna Secăria, Gheorghe Aurelian Bălan, care fusese reconfirmat în funcția de primar la alegerile din 2024, a murit la începutul acestui an. În orașul Bușteni sunt aștepați la urne aproape 8.000 de cetățeni, care trebuie să aleagă între cinci candidați intrați în competiție pentru funcția de primar.
Iar la Secaria, una dintre cele mai mici comune din Prahova, doar 953 de persoane sunt înscrise pe listele electorale, motiv pentru care în această comună a fost organizată o singură secție de vot. Aici, două persoane și-au depus candidaturile.
Sursa foto: Inquam/Mălina Norocea






