Confidenţialitate


A început procedura de achiziție pentru viitorul Spital Regional din Iași, anunță ministrul Rafila | AUDIO


A început procedura de achiziție pentru viitorul Spital Regional din Iași, anunță ministrul Rafila | AUDIO

Construcția Spitalului ar urma să înceapă până la finalul acestui an, iar finalizarea  e programată în 2027, a anunțat ministrul Sănătății. Investiția totală este de 2,4 miliarde de lei ( fară TVA).

Spitalul Regional din Iași va avea 6 centre medicale. Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila:

„Este vorba despre un spital care asigură spitalizare continuă cu 752 de paturi grupate în 6 centre medicale. Deasemenea, separat este Unitatea de Terapie Intensivă cu 86 de paturi care deservește serviciile medicale, chirurgicale, de mare arși, transplant și neonatologie. În plus, ambulatoriul de specialitate asigură 113 paturi de spitalizare de zi și pentru departamentul de primiri urgențe. termenul de finalizare este anul 2027.”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Construcția fiecăruia din cele 3 spitale regionale va dura 4 ani.

Dacă pentru Spitalul Regional Iași proiectarea va fi finalizată luna aceasta, la cel din Craiova proiectul va fi gata abia la sfârșitul anului, mai spune ministrul Sănătății:

„Pentru Cluj aprilie-mai iar pentru Craiova, la care licitația pentru proiectare s-a terminat târziu, este de anul 2023 luna noiembrie-decembrie. Construcția, cum vă spuneam, durează 4 ani pentru fiecare dintre aceste 3 spitale regionale.”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Foto: Shutterstock

Citește și: Nereguli la Spitalul Județean Baia Mare. DSP a descoperit materiale sterilizate cu valabilitatea modificată din pix și echipamente expirate | AUDIO


Ultimele stiri
O decizie privind pensiile magistraților, așteptată de la CCR. Toți cei nouă judecători s-au reunit în ședință

Câți bani a cheltuit cancelaria premierului în 2025. Guvernul anunță economii de aproape zece milioane de lei |…

Ajutoare europene pentru persoane defavorizate, descoperite aruncate pe malul Someșului. Garda de Mediu Maramureș s-a autosesizat | AUDIO

Hunedoara: Trafic feroviar blocat în Defileul Jiului din cauza unei defecțiuni la un tren de marfă | AUDIO

Ministrul Apărării merge la Bruxelles pentru două reuniuni. Va avea întâlniri bilaterale cu oficiali ai NATO și UE

Curtea Constituţională ar putea amâna pentru a cincea oară o decizie privind legea pensiilor magistraților | AUDIO

Zece oameni au murit în urma unui atac armat într-o școală din vestul Canadei | AUDIO

Idolul din Arcuș. Ce reprezintă figurina feminină de lut veche de peste 7.500 de ani, descoperită în timpul…

Instanța Supremă cere sesizarea Curții de Justiție a UE privind legea pensiilor magistraților. CCR ar putea amâna următoarea…

Premierul Ilie Bolojan: Absolvenții de Medicină care au beneficiat de pregătire la buget și de rezidențiat plătit de…