Confidenţialitate


A fost lansat primul telefon cu tastatura pentru nevazatori


Principala diferență față de telefoanele obişnuite o reprezintă tastele. Acestea sunt făcute prin imprimare 3D şi respectă regulile limbajului Braille.

Smartphonul poate fi personalizat cu două sau patru butoane de acest fel. Astfel, agenda telefonului va putea fi uşor de accesat.

În prezent, telefonul pentru nevăzători este disponibil doar în Marea Britanie. Preţul acestuia este de aproape 60 de lire- echivalentul a 325 de lei.

O alta aplicaţie pentru nevăzători este cea de VoiceOver, care citeşte toate infomațiile de pe ecranul telefonului – de la numerele de telefon la mesaje.

Şi alte companii urmează să producă astfel de telefoane. În India va fi lansat telefonul cu butoane speciale pentru nevăzători. Pentru fiecare contact din agendă, acesta va emite sunete şi moduri de vibrație personalizate.


Ultimele stiri
Libertatea presei, cel mai scăzut nivel din ultimii 25 de ani. Ce loc ocupă România în clasament |…

Sorin Grindeanu, întrebat dacă AUR este partid extremist: „Eu nu fac caracterizări”. / „Este fals că nu mai…

Jurnalistul Cătălin Striblea, despre creșterea euro: „Asta se întâmplă în situații de criză economică și politică” | AUDIO

Siegfried Mureșan: UE este îngrijorată pentru că a scăpat de Orbán și dă peste Grindeanu și Simion. „Șansa…

Noi scumpiri la pompă: cât a ajuns să coste un litru de motorină | AUDIO

Piața Victoriei. Cum vede UE alianța PSD-AUR. Explică Siegfried Mureșan, eurodeputat PNL

ANSVSA: Metro retrage mai multe sortimente de arahide Fine Life din cauza depăşirii limitelor de aflatoxine | AUDIO

Tulcea: Incendiu puternic la o pensiune din Murighiol. Flăcările s-au extins la o a doua unitate de cazare…

Aprovizionarea mondială cu orez, amenințată de războiul din Iran și de fenomenul meteo El Niño | AUDIO

Anchetă la Spitalul Județean Brașov după moartea unui pacient cu ruptură de aortă, tratat la UPU cu antiinflamatoare…