Confidenţialitate


8 suporteri români ai FCSB, condamnați la câte 30 de zile de închisoare în Grecia | AUDIO


8 suporteri români ai FCSB, condamnați la câte 30 de zile de închisoare în Grecia | AUDIO

Opt suporteri români ai echipei FCSB au fost condamnați la câte 30 de zile de închisoare în Grecia, în urma unor incidente produse la graniță. Aceștia se îndreptau spre Salonic pentru a asista la meciul contra PAOK din Europa League. Au fost arestați miercuri seara, imediat după intrarea în Grecia, via Bulgaria. După două zile de arest preventiv, autoritățile elene au dat azi verdictul.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Polițiștii de frontieră greci au găsit în mașina suporterilor obiecte interzise, printre care un cuțit și un baston de polițist. Pentru că au refuzat să fie percheziționați și s-au încăierat forțele de ordine, bărbații au fost reținuți și duși la audieri în localitatea Serres.

Autoritățile elene i-au cerut unui localnic, Iorgos Pantazis, să le fie translator. Născut în România, acesta a jucat ca atacant la Dunărea Galați în urmă cu aproape cinci decenii, înainte de a se stabili în Grecia.

Ulterior, suporterii au fost condamnați la închisoare. Pedeapsa de 30 de zile se va reduce cu cele două zile petrecute deja în arest preventiv.

În plus, fiecare a fost amendat cu 1.600 de euro. Toți vor avea și o interdicție cuprinsă între 5 și 7 ani de a intra în Grecia, scrie GSP.ro.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: CJUE a anulat prevederea prin care transportatorii români să fie obligați să se întoarcă la fiecare 2 luni la sediul central al companiei | AUDIO


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”