HCM Constanta a ratat optimile Ligii Campionilor la handbal masculin

Campioana Romaniei la handbal masculin, HCM Constanta a ratat calificarea in optimile Champions League, dupa ce a pierdut categoric in fata polonezilor de la Wisla Plock: 19-34 in etapa a 8-a a Grupei C. Meciul s-a jucat la Buzau, iar constantenii au avut o aparare nesigura si un atac care a ratat enorm si din situatii simple, relevant fiind faptul ca nu a marcat deloc in primul sfert de ora al reprizei secunde.

Infrangerea a fost greu de acceptat, dupa meciul-tur in care polonezii au castigat acasa la doaer un gol, 30-29. Cel mai bun marcator al HCM-ului a fost Toma cu 7 goluri, iar pentru oaspeti Kubiszal a punctat de 12 ori. Formatia constanteana a cazut pe ultimul loc al grupei si va mai juca joia viitoare cu rusii de la HC St,Petersburg si la 25 februarie cu Cimos Koper din Slovenia. Chiar daca ar obtine doua victorii, handbalistii romani nu au cum sa mai ajunga in faza urmatoare.