FC Vaslui invinge ‘U’ Cluj in ultima etapa; derbyul CFR – Steaua, incheiat cu o remiza

CFR Cluj a incheiat sezonul din Liga Intai neinvinsa in derbyul pe teren propriu cu Steaua, scor 1 la 1.

Avind deja asigurat titlul de campioana, echipa lui Ioan Andone a fost condusa in ultima etapa, dupa ce Latovlevici a transformat pe finalul primei reprize un penalty obtinut de Nikolici. Sustinuta din tribune de 20.000 de suporteri veniti sa celebreze al treilea titlu din istoria clubului, CFR a egalat in minutele de prelungire ale partidei, la o faza la care italianul De Zerbi a inscris direct din corner.

Steaua va merge astfel in Europa League, clasata pe trei, la patru puncte in urma lui FC Vaslui.

Formatia moldoveana care va reprezenta Romania in preliminariile Ligii Campionilor s-a impus cu 1-0 la vizita Universitatii Cluj.

Buhaescu a marcat singurul gol al partidei in minutul 60 iar inainte de startul jocului brazilianul Wesley a primit trofeul acordat celui mai bun marcator din Liga Intai.