CSU Craiova – CFR Cluj: 2-1 în Liga 1

CS Universitatea Craiova a învins-o cu 2-1 pe teren propriu, pe lidera CFR Cluj, în etapa a 22-a a Ligii 1.

Băluță a deschis scorul pentru olteni în prelungirile primei părți, iar Mitriță a majorat avantajul din lovitură liberă în minutul 51.

Ardelenii au redus diferența în minutul 61 prin golul lui Urko Vera. CSU Craiova a jucat ultimele 13 minute în inferioritate, după ce Băluță a primit al 2-lea cartonaș galben.

Formația din Bănie este pe locul al 3-lea, cu 43 de puncte, la 6 puncte de CFR, ocupantă a primei poziții. A 2-a este FCSB, cu 44 de puncte.

Tot sâmbătă, Concordia Chiajna a remizat, 1-1 cu Gaz Metan Mediaș, pe teren propriu.

Ilfovenii au deschis scorul prin Marian Cristescu în minutul 49, iar ardelenii a restabilit egalitatea prin francezul Nasser Chamed în minutul 61, din lovitură liberă.

Chiajna a terminat în 10, după ce Cristescu a primit cartonaș roșu în minutul 88. Gaz Metan a ajuns la al 5-lea egal consecutiv în Liga 1.