Bronz mondial pentru naționala feminină de handbal

Echipa naţională de handbal a cîştigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de handbal din Danemarca.

Echipa antrenată de Tomas Ryde a învins Polonia în finala mică la o diferenţă de nouă goluri (31-22).

Cristina Neagu a fost desemnată cea mai bună jucătoare a partidei.

Ea a înscris 10 dintre golurile României.

Cu 63 de reuşite, Cristina Neagu a devenit şi cea mai bună marcatoare a întregii competiţii.

După încheierea partidei, Oana Manea a declarat la Dolcesport: “Ne-am unit şi am demonstrat că putem ajunge foarte departe”.

Cristina Neagu a afirmat, la rîndul său, că obţinerea unei medalii “e o mare performanţă pentru handbalul românesc”, la 10 ani după argintul mondial.

Ea le-a mulţumit “oamenilor care ne susţin întotdeauna, indiferent de rezultate”.

“Sunt foarte fericit”, a declarat la Dolcesport şi antrenorul Tomas Ryde.

Alexandru Dedu, președintele FRH: “Meritul cel mai mare îl are Tomas Ryde”

“Felicitări nouă, tuturor”, a spus la rîndul său preşedintele Federaţiei Române de Handbal, Alexandru Dedu.

Domnia-sa a amintit că reprezentativa junioarelor a obţinut aurul mondial anul trecut şi a adăugat că “ne aşteptăm la un pic mai bine” – adică la investiţii în echipele de tineret.

“PIB-ul României creşte, bugetul sportului a scăzut cu 15%: nu mi se pare o atitudine pozitivă”, a declarat Alexandru Dedu.

Cît despre controversele provocate de angajarea unui antrenor străin la naţională (Tomas Ryde), preşedintele FRH  a spus că “este public modul de reziliere a contractului: în cazul în care în preolimpice nu ne duce la Olimpiadă se poate rezilia”.

“Numele antrenorului este foarte puțin vehiculat – actorii principali sunt jucătorii, dar meritul cel mai mare îl are Tomas Ryde”, a mai spus Alexandru Dedu.

“Ni s-a arătat că lucrurile se pot face și altfel”, a încheiat președintele FRH.

Obiectiv depăşit

Obiectivul naţionalei României la CM din Danemarca a fost clasarea pe unul din primele opt locuri.

Campionatul Mondial reprezintă şi un criteriu de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Cîştigătoarea competiţiei obţine calificarea direct, în timp ce echipele de pe locurile 2-7, alături de alte şase selecţionate naţionale, vor avea drept de joc la turneele preolimpice, programate între 18 şi 20 martie 2016.

La Jocurile Olimpice de la Rio sunt deja calificate Brazilia (naţiune gazdă), Norvegia (campioană europeană), Angola (cîştigătoarea turneului din Africa), Argentina (cîştigătoarea Jocurilor Pan Americane) şi Coreea de Sud (cîştigătoarea turneului din Asia).

Acestor cinci echipe li se va alătura campioana mondială din 2015, iar celelalte şase locuri disponibile vor fi ocupate de primele două clasate în fiecare dintre cele trei turnee preolimpice.

La ediţia din 2013 a Mondialelor, naţionala feminină de handbal s-a clasat pe locul al zecelea.

Echipa României este singura din lume care a participat la toate ediţiile Campionatului Mondial.

Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS