Begu şi Niculescu, în sferturi la Australian Open

Perechea formată din Irina Begu şi Monica Niculescu s-a calificat, sâmbătă, în sferturile de finală ale probei feminine de dublu din cadrul turneului Australian Open, profitând de abandonul cuplului Nadia Kicenok (Ucraina)/Anastasia Rodionova (Australia), la scorul de 4-1.

Partida a durat 36 de minute, notează Agerpres, româncele fiind declarate învingătoare.

Begu şi Niculescu şi-au asigurat un cec de 90.000 de dolari australieni şi 430 de puncte WTA la dublu.

În sferturi, Begu şi Niculescu vor înfrunta cuplul american Jennifer Brady/Vania King, care a trecut în optimi de Nicole Melichar (SUA)/Kveta Peschke (Cehia), cu 6-4, 7-6 (5).

În alt meci din optimi, perechea româno-braziliană Sorana Cîrstea/Beatriz Haddad Maia a fost învinsă de cuplul ceh Lucie Safarova/Barbora Strycova, cu 2-6, 6-0, 6-4, după o oră şi 43 de minute.

Cîrstea şi Haddad Maia vor primi 45.000 de dolari australieni şi 240 de puncte WTA la dublu pentru participare.

Australian Open este primul turneu de Grand Slam al anului.