luni 23 mai 2011 la 18:26 | Muzica

Bob Dylan a fost dependent de heroină

marime text-+

"Am încetat să mai iau heroină după ce am ajuns la New York. Pe atunci eram dependent de heroină . Mă costa 25 de dolari pe zi şi m-am oprit", a declarat Bob Dylan într-un interviu, a cărui calitate audio lasă de dorit, înregistrat de prietenul său Robert Shelton, criticul muzical care i-a lansat cariera.

Este pentru prima dată când celebrul cantautor american, o legendă a mişcării protestatare din anii 1960, a dezvăluit că era dependent de heroină.

În acelaşi interviu, el spune că a avut gânduri suicidare. "Pentru mine, moartea nu înseamnă nimic (...). Nu înseamnă nimic din moment ce pot să mor repede. De nenumărate ori aş fi putut să mor repede şi (...) aş fi putut să o fac", afirmă Bob Dylan.

"Nu sunt genul de tip care să-şi taie o ureche (...). Mi-aş trage un glonţ în cap dacă lucrurile ar merge rău. Aş sări pe fereastră", a continuat artistul american.

printeaza pagina recomanda pagina trimite prin Yahoo!Msg

Alte articole care te-ar putea interesa