Steaua, învinsă pe teren propriu de CFR Cluj; Astra cîştigă la Târgu Mureş

Steaua a suferit prima înfrîngere din acest sezon, 1-2 acasă contra lui CFR Cluj, în închiderea etapei a 9-a, în timp ce Astra a cîștigat 2-0 în deplasare la ASA Târgu Mureș.

CFR s-a impus pe Arena Națională după o dublă reușită de Cristi Bud, care a marcat o dată în fiecare repriză. Atacantul ardelenilor a deschis scorul în minutul 12 și a punctat pentru victorie în minutul 63, după ce “roș-albaștrii” au egalat înainte de pauză, prin Florin Tănase.

CFR a jucat ultimul sfert de oră cu un om în minus, după ce Tiago Lopes a primit al doilea galben în minutul 77. Laurențiu Reghecampf a recunoscut că Steaua a fost dominată la toate capitolele și s-a declarat dezamăgit de atitudinea jucătorilor iar căpitanul Gabi Tamaș și-a criticat la rîndul său in termeni duri coechipierii.

Astra s-a redresat la Târgu Mureș după seria de patru meciuri fără victorie, goluri marcate de Alibec și Florea în prelungirile celor două reprize, dar atmosfera din echipa campioanei pare să fie în continuare tensionată.

Schimbat de Marius Șumudică în minutul 75, Constantin Budescu a răbufnit și a avut o ieșire nervoasă, care nu a rămas fără replică din partea tehnicianului. După meci Șumudică nu a dat importanță conflictului și a spus că este obișnuit cu astfel de reproșuri, din partea unor jucători cu personalitate, cum sunt Budescu sau Alibec.

Astra a urcat pe locul 11 în timp ce Steaua este în continuare lideră, urmată la 3 puncte de CSU Craiova și la 4 de FC Botoșani și Dinamo.