Concertele anului 2009 comentate de Adrian Despot, vocalul trupei Viţa de Vie (Audio)

marime text-+

În ultimii ani, publicul din România s-a obişnuit cu tot mai multe concerte ale artiştilor internaţionali. Sting, Santana, Sinead O'Connor sau Madonna sunt doar câţiva dintre muzicieni care au ajuns să concerteze în ţara noastră în 2009.

Au fost însă şi mai multe dorinţe neîndeplinite cum ar fi U2 sau AC/DC. Dacă pentru U2 motivul vehiculat de presă ar fi lipsa unui stadion sau loc capabil pentru un concert de o asemenea dimnesiune cum obişnuieşte trupa să susţină, pentru AC/DC visul va fi împlinit în 2010, deja fiind puse în vânzare biletele. Concertul de la Bucureşti face parte din turneul european pe care trupa îl susţine în 2010, pentru a promova albumul "Black Ice" şi va avea loc pe 16 mai 2010, în Piaţa Constituţiei.

Revenind la 2009, poate unul dintre cele mai aşteptate concerte a fost cel susţinut de Madonna în Parcul Izor. A fost lansat www.radiomadonna.ro, un radio online şi un site dedicat Madonna, presa a făcut o mobilizare fără precedent iar fanii s-au înghesuit să-şi ia bilete. Dacă Madonna s-a prezentat în faţa publicului într-o formă de invidiat, spectacorii români nu au venit tocmai pregătiţi la concert, un moment penibil fiind cel în care artista, supranumită Regina Muzicii Pop, a dat microfonul în public şi s-a făcut linişte. Dar dincolo de lipsa de reacţie a multor participanţi la show, praful care a umplut zona de concert a făcut ca unul dintre cele mai aşteptate evenimente să fie umbrit de problemele organizatorice.

Europa FM a fost partnerul media oficial pentru cele mai mari evenimente muzicale din 2009, printre care concertele Michael Bolton, Kenny G, James Blunt, Smokie, Madonna şi Grupo Compay Segundo.

Cum au fost văzute concertele anului de profesionişti, aflaţi din interviul realizat de Victor Marin cu cu Adrian Despot, vocalul trupei Viţa de Vie.

printeaza pagina recomanda pagina trimite prin Yahoo!Msg

Nu exista comentarii. Fii primul care isi spune parerea !

Comenteaza

code