miercuri 28 aprilie 2010 la 13:55 | Filme

„Lumea văzută de Ion B.” la festivalul de Documentare din Londra

marime text-+

După ce a câştigat un premiu Gopo pentru cel mai bun documentar, filmul "Lumea văzută de Ion B.", în regia lui Alexander Nanau va fi prezentat la Festivalul Internaţional de Documentare de la Londra.

Filmul lui Alexander Nanau prezintă povestea lui Ion Bârlădeanu, care, a ajuns un artist de prestigiu internaţional după ce o viaţă a fost vagabond pe străzile Bucureştiului.

În urmă cu trei ani, Bârlădeanu locuia şi lucra în ghena unui bloc bucureştean iar în 2009, operele sale erau expuse la Londra, alături de cele ale lui Andy Warhol şi Marcel Duchamp.

Festivalului Internaţional de Documentare de la Londra, cuprinde proiecţiile a peste 130 de filme, precum şi o serie de evenimente paralele, se derulează în perioada 23 aprilie - 8 mai.

printeaza pagina recomanda pagina trimite prin Yahoo!Msg

Alte articole care te-ar putea interesa