S-au stabilit sfert-finalistele Europa League

AS Roma nu a reusit o rasturnare de rezultat precum Barcelona sau Monaco in Liga Campionilor – a fost eliminata de Olympique Lyon din optimile Europa League.

Invinsi in prima mansa cu 4-2, italienii au fost condusi aseara, inca din minutul 16. Au egalat insa imediat si au trecut in avantaj in minutul 60 dar nu au reusit sa marcheze si golul calificarii. Scor final, 2-1 pentru AS Roma.

Anderlecht Bruxelles, cu Stanciu si Chipciu titulari, a trecut cu 1-0 de APOEL Nicosia. Ambii romani au fost inlocuiti in ultima parte a meciului.

Ajax a invins-o cu 2-0 pe FC Copenhaga si a intors rezultatul din tur, 1-2. Schalke 04 a remizat 2-2 in deplasare, in derbyul german cu Borussia Moenchengladbach   dupa ce gazdele au condus cu 2-0 la pauza. In tur a fost 1-1 si Schalke merge mai departe. Manchester United a trecut cu 1-0 de FK Rostov pentru care Andrei Prepelita a jucat pana in minutul 79 iar in sferturile de finala ale Europa League s-au mai calificat fosta adversara a Astrei , Genk, Celta Vigo si Besiktas Istanbul.

Tragerea la sorti va avea loc astazi de la ora 14, dupa cea a sferturilor Ligii Campionilor.